- → Min. avstand (m) = pikselavstand (mm)
- → Komfortabelt område = tonehøyde × 2 til × 3
- → Dette er den viktigste variabelen
- → COB/MIP over 400 lux omgivelseslys
- → SMD-fin for kontrollerte innendørsrom
- → COB-kontrast: 8,000:1 vs. SMD 3,000:1
- → P1.2 har 56 % flere LED-er/m² enn P1.5
- → Oppgradering av P1.5 → P1.2 = +30–50 % kabinettkostnad
- → Hvis to tonehøyder kvalifiserer, velg den grovere
Vent – still disse spørsmålene først
Når en klient spør «bør vi gå for P1.2 eller P1.5?», svarer de fleste integratorer direkte på spørsmålet. Det er feil trekk.
Pikselavstanden er en utgang, ikke en inngang. Det riktige utgangspunktet er alltid de samme tre spørsmålene: Hvor langt fra skjermen vil publikum sitte? Hvilket innhold vil bli vist? Hva er det tilgjengelige budsjettet i forhold til skjermarealet? Svar på disse tre, og pikselavstanden velger seg selv.
P1.2-vs-P1.5-debatten er reell – men den spiller bare noen rolle etter at du har etablert visningsgeometrien. En P1.5-skjerm sett fra 4 meter gir høyere opplevd oppløsning enn en P1.2-skjerm sett fra 2 meter, fordi betrakteren på 2 meter er innenfor den minimum komfortable visningsavstanden for begge avstander. Den samme logikken gjelder i den andre enden: en P2.0- eller P2.5 LED-skjerm spesifisert riktig for en visningsavstand på 10 m+ vil yte bedre enn en P1.5-skjerm som var overspesifisert for samme plass og underbudsjettert som et resultat.
Å gjøre denne sekvensen feil er årsaken til at prosjekter ender opp med å bli overspesifisert og overbudsjettert, eller underspesifisert med synlig pikselstruktur som klienten skylder på integratoren.
Denne veiledningen går gjennom beslutningen i riktig rekkefølge: avstand først, løsning deretter, miljø tredje, budsjett til slutt.
To formler. Bruk begge.
Den første er regelen for minimumsavstand – rask og pålitelig for klientsamtaler:
Minimum synsavstand (m) = Pikselavstand (mm) × 1
P1.5 betyr minimum 1.5 m. P2.5 betyr minimum 2.5 m. På denne avstanden er individuelle piksler teknisk sett synlige ved nøye inspeksjon, men bildet leses som akseptabelt for de fleste innholdstyper.
Det andre er det komfortable synsområdet – det du faktisk designer rundt:
Komfortabel synsavstand (m) = Pikselavstand (mm) × 2 til × 3
Bruk ×2 for statisk innhold med mye detaljer – dataoversikter, teksttunge presentasjoner, kontrollromsovervåking . Bruk ×3 for video, bevegelig grafikk og generell AV der mindre pikselstrukturer er mindre merkbare.
Disse to formlene gir deg sammen en minimumsterskel og et målområde – som er det prosjektplanlegging krever.
Omgivelseslys måles i lux. Skjermens lysstyrke måles i nits (cd/m²).
| Pixel Pitch | Min. avstand (×1) | Anbefalt område (×2–×3) | typisk Bruk |
|---|---|---|---|
| P0.9 | 0.9m | 1.8m - 2.7m | VP/XR-studioer, kringkasting |
| P1.2 | 1.2m | 2.4m - 3.6m | Kontrollrom, styrerom |
| P1.5 | 1.5m | 3.0m - 4.5m | Konferanserom, lobbyer |
| P1.8 | 1.8m | 3.6m - 5.4m | Treningsrom, utstillingslokaler |
| P2.0 | 2.0m | 4.0m - 6.0m | Auditorier, store lobbyer |
| P2.5 | 2.5m | 5.0m - 7.5m | Store auditorier, atrier |
Disse tallene forutsetter kontrollert innendørsbelysning. I miljøer med mye omgivelseslys – dagslysbelyste lobbyer, butikketasjer – reduseres den oppfattede skarpheten, og minimumsavstanden flyttes effektivt nærmere. Denne interaksjonen dekkes i avsnitt 04.
Pikselavstand vs. skjermstørrelse vs. oppløsning
Pikselavstanden bestemmer hvor mange piksler som får plass i et gitt skjermområde. For enhver fast skjermstørrelse endrer endring av pikselavstanden den opprinnelige oppløsningen – og det har direkte implikasjoner for signalkilde, innholdsproduksjon og kundens forventninger.
Formelen:
Horisontale piksler = Skjermbredde (mm) / Pikselavstand (mm)
Vertikale piksler = Skjermhøyde (mm) / Pikselavstand (mm)
For en 6m × 3.375m skjerm (standard 16:9)
| Pixel Pitch | Horisontal × Vertikal | Native oppløsning | Tilsvarende til |
|---|---|---|---|
| P0.9 | 6667 × 3750 | ~25 MP | Godt over 4K |
| P1.2 | 5000 × 2813 | ~14 MP | Over 4K |
| P1.5 | 4000 × 2250 | ~9 MP | 4K-klassen |
| P1.8 | 3333 × 1875 | ~6 MP | Mellom 2K og 4K |
| P2.0 | 3000 × 1688 | ~5 MP | Litt over 2K |
| P2.5 | 2400 × 1350 | ~3.2 MP | Under 2K |
For et mindre møterom — 4m × 2.25m (16:9)
| Pixel Pitch | Horisontal × Vertikal | Native oppløsning | Tilsvarende til |
|---|---|---|---|
| P1.2 | 3333 × 1875 | ~6 MP | Mellom 2K og 4K |
| P1.5 | 2667 × 1500 | ~4 MP | Nær 4K |
| P1.8 | 2222 × 1250 | ~2.8 MP | Over 2K |
| P2.0 | 2000 × 1125 | ~2.25 MP | Litt over 2K |
Det kritiske spørsmålet: hvilken signalkilde mater klienten faktisk veggen?
I de fleste AV-installasjoner i bedrifter er svaret en bærbar PC, mediespiller eller videokonferansesystem – som alle gir ut 1080p eller 4K i beste fall. En P1.2-vegg på 6×3.375 m har en opprinnelig oppløsning på omtrent 5000×2813, som overstiger 4K. Oppskalering av en 4K-kilde for å fylle det lerretet fungerer – men det betyr at den ekstra pikseltettheten du betalte for ikke blir fullt utnyttet.
Dette er ikke et argument mot P1.2. Det er et argument for å forstå hva du faktisk kjøper. I våre LA-prosjekter – COB Pro P1.2-vegger fra 4×3 m til 6×2 m – ble pikseltetthetsbeslutningen drevet av synsavstand, krav til innholdspresisjon og behovet for nær 2K-oppløsning for kommersiell reklame i høy definisjon. På disse avstandene leverer P1.2 synlig skarpere tekstgjengivelse og finere bildedetaljer enn P1.5, uavhengig av hva oppløsningsberegningen sier.
Skjermstørrelsen angir lerretet. Pikselbredden angir pikselantallet. Signalkilden bestemmer hvor mye av pikselantallet som brukes. Juster alle tre før du spesifiserer.
Omgivelseslys, lysstyrke og når pikselavstand samhandler med miljøet
Pikselavstand får mest oppmerksomhet i spesifikasjonsdiskusjoner. Omgivelseslys gjør det sjelden. Det er revers for en betydelig andel av installasjoner i den virkelige verden.
Her er den praktiske virkeligheten: en P1.5 COB-skjerm i et godt kontrollert rom med 200 lux i omgivelseslyset vil gi skarpere opplevd bildekvalitet enn en P1.2 SMD-skjerm i en dagslysbelyst lobby med 800 lux. Forskjellen i pikselhøyde er reell – forskjellen i omgivelsene er større.
Hvorfor innkapslingsteknologi er viktig her
COB- og MIP-innkapsling dekker hele moduloverflaten med et kontinuerlig harpiks- eller epoksylag, noe som eliminerer de eksponerte hullene mellom pikslene som kjennetegner SMD-konstruksjon. Disse hullene reflekterer omgivelseslys direkte tilbake mot betrakteren, noe som reduserer kontrasten og utvasker bildet. Under forhold med mye omgivelseslys krever SMD-skjermer betydelig høyere lysstyrke for å kompensere – noe som akselererer LED-degradering og øker strømforbruket.
For COB-skjermer absorberer den svarte harpiksoverflaten omgivelseslys i stedet for å reflektere det. Dette er grunnen til at COB-paneler vanligvis spesifiserer kontrastforhold på 8,000:1 til 12 000:1 under omgivelseslys, sammenlignet med 3,000:1 til 5,000:1 for tilsvarende SMD-paneler i samme miljø. Denne forskjellen er merkbar ved normale synsavstander.
Lysstyrkekrav etter miljø
Omgivelseslys i lux. Skjermens lysstyrke i nits (cd/m²).
| Miljø | Omgivelseslys (lux) | Anbefalt lysstyrke | Kompatibelt tonehøydeområde |
|---|---|---|---|
| Kringkasting / VP-studio | 800-1200 | 800–1200 nits | P0.9–P1.5 COB/MIP |
| Kontroll rom | 300-500 | 400–600 nits | P1.2 - P1.5 |
| Konferanserom (kontrollert) | 200-400 | 300–500 nits | P1.2 - P2.0 |
| Bedriftslobby (dagslys) | 500-1000 | 600–1000 nits | P1.5 - P2.5 |
| Butikksal (blandet) | 600-1200 | 800–1500 nits | P1.8 - P2.5 |
| Treningsrom | 300-500 | 300–500 nits | P1.5 - P2.5 |
LED-skjermer kjører vanligvis med 30–50 % av maksimal lysstyrke i daglig drift for å forlenge panelets levetid. Bekreft at skjermens nominelle lysstyrke ved 50 % utgang fortsatt oppfyller miljøkravene – ikke bare toppspesifikasjonene.
I vårt kanadiske prosjekt – 65 m² mursteinsserie P1.5, takmontert – krevde klienten 4K-oppslukende innhold med seere som så oppover på nært hold. Takhøyden plasserte skjermen innenfor det komfortable synsområdet for P1.5 (3.0–4.5 m). Med 65 m² leverer P1.5 en naturlig oppløsning godt over 4K-klassen, noe som gjør P1.2 unødvendig både fra et oppløsnings- og kostnadssynspunkt.
For takinstallasjoner generelt: P1.5 er den praktiske grensen for fin takhøyde for de fleste rom. Unntaket er immersive miljøer med lavt tak der betrakteren er bevisst nær overflaten.
Den reelle kostnadsforskjellen mellom P1.2, P1.5, P2.0 og P2.5
Pikselavstand påvirker kostnaden på to måter: startprisen på kabinettet og langsiktige vedlikeholdskostnader. Begge skaleres med pikseltettheten. Ingen av sammenhengene er lineære.
Hvorfor finere tonehøyde koster mer
Mindre pikselavstand betyr flere LED-er per kvadratmeter. Et P1.2-panel inneholder omtrent 69 444 piksler/m², sammenlignet med 44 444 for P1.5 og 25 000 for P2.0. Det er en økning på 56 % i antall LED-er fra P1.5 til P1.2, og en økning på 178 % fra P2.0 til P1.2. Flere LED-er betyr høyere komponentkostnader, strammere produksjonstoleranse, lavere utbytte og mer komplekse driverkretser – alt dette påvirker prisen på kabinettet.
Relativ kostnadsindeks (P2.0 = 1.0)
| Pixel Pitch | Pikseltetthet (piksler/m²) | Relativ kabinettkostnad | Relativ vedlikeholdskostnad |
|---|---|---|---|
| P0.9 | 123,457 | 3.5× – 4.5× | Høyt |
| P1.2 | 69,444 | 2.0× – 2.5× | Middels høy |
| P1.5 | 44,444 | 1.4× – 1.7× | Medium |
| P1.8 | 30,864 | 1.2× – 1.4× | Medium-Lav |
| P2.0 | 25,000 | 1.0× (grunnlinje) | Lav |
| P2.5 | 16,000 | 0.75× – 0.85× | Lav |
Relative indekser for budsjettplanlegging. Faktisk prising varierer etter innkapslingstype, skapkonstruksjon og ordrevolum.
Spørsmålet om oppgraderingskostnaden
En vanlig kunde spør: «Hvor mye mer koster det å gå fra P1.5 til P1.2?» For en typisk installasjon på 20 m² representerer en oppgradering fra P1.5 til P1.2 omtrent 30–50 % mer i kabinettkostnader alene, før endringer i strukturell støtte eller kontrollerkrav. For en installasjon på 65 m² – vårt kanadiske takprosjekt – blir denne deltaen en betydelig budsjettlinje. I det prosjektet ble P1.5 valgt ikke som et kompromiss, men som den konstruerte avgjørelsen: den opprinnelige oppløsningen i den skalaen oversteg allerede 4K, og visningsgeometrien bekreftet valget av pitch.
Vedlikeholdskostnadsskalaer med pikselantall
Hver LED-skjerm er et potensielt feilpunkt. Et P1.2-panel har 56 % flere feilpunkter per m² enn et P1.5-panel. For faste installasjoner med vedlikehold foran er dette håndterbart. For takmonterte installasjoner eller installasjoner kun med bakre tilgang medfører hver vedlikeholdshendelse høyere lønnskostnader – noe som betyr at den langsiktige TCO-forskjellen mellom P1.2 og P1.5 er større enn prisdeltaet for kabinettet antyder.
P2.0 og P2.5 i budsjettsensitive markeder
P2.0- og P2.5 LED-skjermer har en særegen posisjon som ofte overses i diskusjoner om detaljene. I markeder i Sørøst-Asia, Midtøsten, Afrika og Latin-Amerika – hvor lønnskostnadene er lavere og prosjektbudsjettene er mer begrensede – representerer P2.0- og P2.5 SMD-moduler kombinert med rammeløse, sveisefrie monteringsstrukturer den dominerende installasjonsmetoden for faste innendørsskjermer. Dette er ikke en kompromissløsning. Det er en riktig konstruert løsning for miljøer der visningsavstanden overstiger 6 meter, innholdskravene er tekst og standard video, og langsiktig service håndteres av lokal arbeidskraft.
Økonomien er drevet av produksjonsvolum. P2.0- og P2.5 SMD-moduler produseres i stor skala for Kinas eget store innenlandske marked – kirker, skoler, offentlige bygninger, samfunnshus. Dette produksjonsvolumet holder modulprisene lave og forsyningskjedene pålitelige.
Der visningsavstanden komfortabelt støtter P1.5, gir oppgradering til P1.2 redusert visuell avkastning samtidig som den øker både startkostnader og langsiktig vedlikeholdsbelastning. Oppgrader til P1.2 når geometrien krever det – ikke som et standard premiumalternativ. Og der visningsavstand, innholdstype og budsjett alle peker mot P2.0 eller P2.5, spesifiser deretter uten å behandle det som en nedgradering.
Tilpasse pikselavstand til applikasjon: 12 scenarier
Slik leser du denne tabellen: Start med synsavstanden. Hvis den typiske publikumsposisjonen faller innenfor det anbefalte området for en gitt tonehøyde, er den tonehøyden teknisk kvalifisert. Kryssjekk omgivelseslyset – hvis miljøet har høy lux, gå mot COB eller MIP uavhengig av tonehøyde. Bruk deretter budsjettfølsomhet: Hvis to tonehøydealternativer begge er teknisk kvalifiserte, er den grovere tonehøyden det riktige tekniske valget, med mindre spesifikt innhold eller kundens krav rettferdiggjør det finere alternativet.
| Søknad | Typisk synsavstand | Omgivelseslys | Anbefalt plass | Min. skjerm for 2K | Merknader |
|---|---|---|---|---|---|
| VP / XR-studio | 1.5m - 3m | 800–1200 lux | P0.9 – P1.2 COB | 1.8m × 1.0m | Oppdater ≥7680Hz for kameraopptak |
| Kringkastingsstudio | 2m - 4m | 600–1000 lux | P1.2 – P1.5 COB | 2.4m × 1.35m | Fargenøyaktighet er kritisk; kun COB/MIP |
| Kontroll rom | 2m - 4m | 300–500 lux | P1.2 - P1.5 | 2.4m × 1.35m | Døgnåpen drift; tilgang foran foretrukket |
| Styrerom / leder | 2.5m - 4m | 200–400 lux | P1.2 - P1.5 | 2.4m × 1.35m | Ofte bytter ut LCD-videovegger |
| Konferanserom | 3m - 5m | 200–400 lux | P1.5 - P1.8 | 3.0m × 1.69m | P1.5 tilstrekkelig for de fleste bedrifts-AV |
| Treningsrom | 3m - 6m | 300–500 lux | P1.5 - P2.0 | 3.0m × 1.69m | Stort publikum, varierende sitteavstand |
| Detaljhandelsutstillingslokale | 2m - 5m | 600–1200 lux | P1.8 - P2.5 | - | Lysstyrkeprioritet over pikseltetthet |
| Bedriftslobby | 4m - 8m | 500–1000 lux | P2.0 - P2.5 | - | Høyt omgivelseslys; betydelig COB-fordel |
| Auditorium | 6m - 15m | 100–300 lux | P2.0 - P2.5 | 4.0m × 2.25m | Visning av valg av kjøreavstand |
| Gudshus | 8m - 20m | 200–500 lux | P2.0 - P2.5 | - | Tekst og video; SMD-funksjonell; modul-på-vegg-fellesskap |
| Takinstallasjon | Avhengig av takhøyde | Kontrollert | P1.5 - P2.0 | - | Tilgang til vedlikehold er primær begrensning |
| Utleie av arrangementer/turer | 4m - 12m | Variabel | P2.0 - P3.9 | - | Vekt og prioritet for oppsetthastighet |
Der noen seere er 2 meter unna og andre 6 meter unna i samme rom: design for den nærmeste seeren – de vil se pikselstrukturen først. En P1.5-vegg som fungerer for en seer på første rad på 2.5 meter, vil alltid fungere for en seer på bakerste rad på 6 meter. Det motsatte er ikke tilfelle.
Fire prosjekter, fire avgjørelser
Hvert prosjekt illustrerer en ulik beslutningslogikk – noen ganger rettferdiggjør den en premiumspesifikasjon, noen ganger bekrefter den hvorfor en grovere tonehøyde var riktig valg.


Et profesjonelt videoproduksjonsselskap. Totalareal 33 m², COB Pro P0.9, direkte hjørnekonfigurasjon. De visste nøyaktig hva de spesifiserte.
- Synsavstand under 1 m på nærmeste posisjon
- P0.9 var det minste teknisk passende alternativet
- COB kreves for mekanisk spenningsmotstand i hjørner
- Resultat: altoppslukende innhold, ingen synlig pikselstruktur
Kommersielle reklameutstillinger i offentlige miljøer, fra 4 × 3 m til 6 × 2 m. Allmennheten kan nærme seg og berøre overflaten.
- Nesten 2K native-oppløsning for kommersielt HD-innhold
- Risiko for offentlig berøring → COB eneste levedyktige alternativ
- P1.5 ville vært synlig mykere på nært hold
- Resultat: Holdbar, nesten 2K-oppløsning, flersidet forhold
Storformatinstallasjon i taket, altoppslukende 4K-opplevelse, seere ser oppover på nært hold.
- 65 m² P1.5 overgår 4K-oppløsning
- P1.2 ville hatt økte kostnader uten visuell fordel
- Korrekt budsjettpunkt opprettholdt 4K-krav
- Resultat: 4K til riktig pris – ikke et kompromiss
To skjermer som flankerer scenen, totalt 48 m². Standard SMD, direkte modul-på-vegg-installasjon uten skap.
- 12 m synsavstand (godt over P2.5-terskelen)
- SMD fint for kirkemiljøer på 200–400 lux
- COB ville ha vært en uberettiget kostnad på 12 millioner
- Resultat: Klar tekst og video til 30 % lavere pris enn kabinettet
Send oss rommål, synsavstand og bruksområde. Vi bekrefter salgsargumentet og gir et pristilbud innen én virkedag.